GOSPODARKA i ład przestrzenny

LOKALNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Wpływy z PIT i CIT na mieszkańca w 2023 r.:

551

-47,33%

do roku 2022

471

Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą

49

Liczba wniosków o wpis do rejestru REGON

33

Liczba wniosków o wypis z rejestru REGON

Podatki dla przedsiębiorców w 2023 r.

Utrzymywanie znacznie niższych niż maksymalne stawek podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych, na terenie Gminy Malechowo stanowi wyraz dążenia władz do zwiększania potencjału gospodarczego gminy.

Potwierdza to chociażby dodatni bilans liczby podmiotów wpisanych w 2023 r. do rejestru REGON. Choć przedsiębiorczość nie jest domeną gminy, wysokość obowiązujących stawek zapewnia jej stabilność finansową gminy, a przy tym gwarantuje możliwość dalszego rozwoju.

ZARZĄDZANIE PRZESTRZENIĄ

Odpowiednie zarządzanie przestrzenią w gminie ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania porządku przestrzennego, a uchwalanie nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ma korzystne długotrwałe efekty. Zmniejsza się liczba wydawanych decyzji o warunkach zabudowy przez co procesy inwestycyjne są sprawniejsze. Nowe plany miejscowe wpływają korzystnie na zagospodarowanie niezabudowanych jeszcze terenów. 

W Gminie Malechowo znaczna część powierzchni objęta jest MPZP, co roku jednak podejmowane są prace nad uchwałami dotyczącymi zmian lub uchwalania nowych miejscowych planów. Taki stan wpływa pozytywnie na wizerunek gminy oraz zadowolenie mieszkańców

W 2023 r. uchwalono 2 nowe miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla działki nr 557/2 w obrębie Malechowo, dla części obrębów Karwice i Żegocino. 

Pokrycie większości obszaru gminy MPZP pozwala na ograniczanie liczby procedur z zakresu wydawania decyzji o warunkach zabudowy - 8. Dodatkowo wydano 1 decyzję dotyczącą inwestycji celu publicznego.

37

Liczba MPZP 

obowiązujących

2

Liczba planów 

uchwalonych

18134

Powierzchnia objęta 

MPZP (ha)

79,80%

Powierzchnia Gminy 

objęta MPZP

TERENY ZIELONE

Powierzchnia Gminy Malechowo została ukształtowana wskutek działania lądolodu skandynawskiego i jego wód roztopowych, przez co tereny te wznoszą się od kilku metrów do powyżej 140 m. n.p.m. Niewątpliwie piękne krajobrazy można zobaczyć w szerokiej dolinie rzeki Grabowej przecinającej Gminę Malechowo.  

Grafika ,,Natura 2000".

Kluczowe dla miejscowego środowiska dolina Grabowej oraz dolina Bielawy są objęte obszarem Natura 2000. Jest to obszar wilgotny z torfowiskami, świeżymi łąkami oraz licznymi oczkami śródpolnymi i jeziorami, idealny dla ponad 600 gatunków roślin naczyniowych. W wodach Grabowej można spotkać gatunki ryb wrażliwych na poziom czystości wody, co świadczy o jej wysokiej jakości. 

W południowo-zachodnim skraju Gminy Malechowo znajduje się rezerwat przyrody Sieciemińskie Rosiczki, chroniący torfowiska przejściowe z charakterystycznymi, rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin. Na terenie gminy zobaczyć można 27 pomników przyrody, takich jak dęby szypułkowe, buki pospolite, lipy drobnolistne, daglezje czy kasztanowce zwyczajne.

104,72

Powierzchnia terenów chronionych (ha)

47

Powierzchnia parków (ha)

316,74

Powierzchnia gminnych gruntów leśnych (ha)

41

Krzewy posadzone

Zdjęcie polany przy zbiorniku wodnym i leżącej na niej kamieni.
Zdjęcie osób płynących w kajaku.
Zdjęcie głazów leżących w lecie.

Działania Proekologiczne i prośrodowiskowe

Warsztaty z leśnikiem KGW Malechowo

W dniu 9 listopada w Świetlicy Kultury w Malechowie odbyła się pogadanka dla dzieci prowadzona przez leśnikia - Pana Karola Czaję z Nadleśnictwa Karnieszewice. Warsztaty dla uczniów klasy trzeciej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Malechowie zorganizowało KGW Malechowo. Ich celem było promowanie skarbów natury w ramach projektu "Leśne love w Malechowie". Dzieci dowiedziały się, jakie są owoce lasu, jaka jest rola drzew i lasów w naszym życiu i jest zmienia się klimat na skutek działań człowieka. Dociekliwi słuchacze pytali, dyskutowali i jak sami stwierdzili "dowiedzieli się dużo nowego".

Święto Drzewa w SP Niemica

W dniu 10 października uczniowie Szkoły Podstawowej im. Noblistów Polskich w Niemicy obchodzili Święto Drzewa. W czasie szkolnego apelu uczniowie klas III – V zaprezentowali zebranym sylwetki rodzimych drzew, wyjaśnili ich znaczenie w przyrodzie i gospodarce człowieka. Zaśpiewano hymn dla drzew oraz zatańczono w rytm szumu lasu. Najważniejszym punktem dnia było sadzenie drzew i krzewinek w ogrodzie przyszkolnym przez uczniów, nauczycieli i dyrektora szkoły. W sadzeniu roślin towarzyszył Gość z Nadleśnictwa Karnieszewice - Pan Karol Czaja - który podarował szkole sadzonki lipy oraz cenną lekcję z zakresu gospodarowania zasobami leśnymi.